Projektowanie barierowe: Tworzenie dostępnych i inkludujących przestrzeni

Projektowanie barierowe: Tworzenie dostępnych i inkludujących przestrzeni

Projektowanie przestrzeni bez barier – mało popularne, ale bardzo istotne.

Projektowanie barierowe to coś, co jest nam dziś dobrze znane, ale na naszych oczach ewoluuje. Oznacza to sposób projektowania przestrzeni, który uwzględnia osoby z różnymi niepełnosprawnościami, ale także wiek, płeć, kulturę czy styl życia. Dzięki temu tworzone są przestrzenie, które są dostępne dla każdego, jak również przestrzenie, które pozwala na inkluzję, czyli łączą osoby niepełnosprawne z innymi w społeczeństwie.

Jakie korzyści przynosi projektowanie przestrzeni bez barier?

1. Wyeliminowanie dyskryminacji.

Projektowanie przestrzeni, które są barierowe, dyskutuje osoby, które są upośledzone lub z ograniczoną możliwością ruchową. Wyklucza ich z normalnej egzystencji, czyniąc je wykluczonymi w codziennym życiu. Budynki, parki, ogrody i drogi powinny uwzględniać różne typy niepełnosprawności oraz dostosowywać swoje elementy do specyfiki każdej z nich.

2. Ułatwienie codziennych czynności.

Zapewnienie łatwego dostępu i wewnętrznego poruszania się po otaczającej nas przestrzeni może znacznie ułatwić nam codziennie działania. Także w życiu codziennym, zabieranie swojego dziecka na spacer w wózku dziecięcym lub korzystanie z hulajnogi jest o wiele łatwiejsze kiedy chodniki oraz ławki na placu zabaw są dostosowane do różnych grup wiekowych.

3. Kreatywność i innowacyjność.

Projektowanie przestrzeni bez barier wymaga nie tylko myślenia o potrzebach osób z ograniczeniami ruchowymi, ale także kreatywości. Wychodzenie poza schematy pozwala na nowe podejścia do projektowania, które mogą stać się początkiem nowych koncepcji.

4. Poprawa jakości życia w społeczeństwie.

Projektowanie przestrzeni bez barier może nie tylko poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami, ale zarówno na całe społeczeństwo. Tworzenie odpowiedniej infrastruktury, z której może skorzystać każdy, umożliwia ludziom korzystanie z określonych miejsc w bezpieczny sposób.

5. Zyskanie społecznego przywództwa.

Projektowanie przestrzeni bez barier to krok w kierunku postrzegania projektowanych miejsc szczególnie. Zbudowanie ich w taki sposób, aby były dostępne dla każdego, ostatecznie wpływa pozytywnie na społeczeństwo jako całość.

Wszystko to przekłada się na konkretną potrzebę, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z infrastruktury w sposób pełen i nieograniczony. Projektowanie przestrzeni bez barier pozwala na tworzenie miejsc, w których wszyscy ludzie są równi oraz mogą funkcjonować w pełni.