Jak tworzyć własne meble? Poradnik

Jak tworzyć własne meble? Poradnik

Płyta OSB świetnie nadaje się do wyrobu mebli. Jest to materiał odporny na zginanie i przystosowany do znoszenia dużych obciążeń. OSB sprawdzi się do budowy nowoczesnych mebli w pokoju młodzieżowym, sypialni, garderobie lub salonie. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić regał, półkę albo stół z płyty OSB, jak tworzyć własne meble? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Płytę OSB zamów na wymiar

Zanim przystąpisz do prac montażowych i stworzysz swoje własne, unikalne meble, zadbaj o to, by mieć pod ręką wszystkie potrzebne materiały. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i unikniesz konieczności zakupu lub wypożyczania drogich elektronarzędzi. Co będzie ci potrzebne? Przede wszystkim płyta OSB docięta na wymiar. Zamówisz ją w hurtowni płyt meblowych internetowej lub stacjonarnej.

Jak zamówić płytę OSB na wymiar? To bardzo proste, gdy masz dostęp do internetu i możesz skorzystać z kreatora płyt w wersji online. Jest to intuicyjne narzędzie, za pomocą którego możesz samodzielnie określić kształt i grubość, płyt oraz kształt narożników. Masz do wyboru wiele gotowych szablonów, więc nie musisz tracić ani chwili na tworzenie twoich projektów od podstaw.

Jak tworzyć własne meble – poradnik krok po kroku

Meble z płyty OSB wykonasz na podstawie własnego projektu. Zanim dokonasz zakupu materiałów, zrób rysunek mebla i ustal, jaką ma on mieć wysokość, szerokość i długość. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość miejsca w swoim domu i zmieścisz mebel bez problemu. Zamów płyty OSB, przygotuj wkręty, elektronarzędzia, poziomicę i bolce do półek (jeśli planujesz półki).

Pamiętaj o tym, by prace montażowe rozpocząć od montażu korpusu mebla. Zaczynaj od elementów najbardziej masywnych, czyli tych, na których będą się wspierały pozostałe części. Całość dokładnie skręć, a jeśli nie chcesz stosować wkrętów, użyj kołków drewnianych i kleju do drewna. Po zakończonym montażu płyty OSB możesz polakierować lub pomalować farbą akrylową na dowolny kolor, według własnego uznania.