W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo na placach budowy należy do kluczowych kwestii, na które zwraca się uwagę. Zarządzanie bezpieczeństwem w projekcie budowlanym jest niezwykle ważne, gdyż umożliwia zapobieganie wypadkom i ryzykom związanym z pracą na placu budowy. Przedsiębiorcy i inwestorzy, którzy chcą zrealizować budowę powinni przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz stan techniczny urządzeń i maszyn.
1. Bezpieczeństwo jako priorytet
Bezpieczeństwo na placu budowy jest nie tylko obowiązkiem inwestora i wykonawcy, ale również priorytetem. Właściciele firm i inwestorzy muszą być świadomi, że ryzyko wypadku jest zawsze obecne, dlatego należy podjąć środki ostrożności, zmniejszające ryzyko obrażeń, a w szczególności mogące prowadzić do śmierci.
2. Analiza ryzyka
Analiza ryzyka jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa na placu budowy. W ramach analizy należy przeprowadzić ocenę ryzyka wypadku oraz dokonać oceny obecności czynników ryzyka. Następnie określa się jakie środki bezpieczeństwa powinno się zastosować w celu wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka.
– właściwie oznakowanie terenu
– wyznaczenie stref zagrożenia
– wprowadzenie systemu ochrony indywidualnej pracownika
– edukacja pracowników w zakresie BHP
– zapewnienie środków transportu
– wyznaczenie szlaków komunikacyjnych
3. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
Pracowników na budowie należy edukować w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoby zatrudnione na placu budowy powinny mieć świadomość, że przetwarzanie ciężkich materiałów oraz pracowanie z maszynami jest bardzo niebezpieczne. Pracodawca powinien wprowadzić odpowiednie zasady postępowania na placu budowy, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy.
– obowiązkowe stosowanie środków ochrony indywidualnej
– przestrzeganie instrukcji przy pracach na wysokości
– założenie odpowiedniego obuwia roboczego
– właściwe przechowywanie narzędzi pracy
– edukacja w zakresie bezpieczeństwa i przede wszystkim rozwoju umiejętności i wiedzy pracowników
4. Nadzór nad pracami na placu budowy
Pracownicy powinni być objęci nadzorem, zarówno ze strony pracodawcy, jak i kontrolą rządową. Nadzór powinien obejmować kontrolę stanu technicznego sprzętu, sprać obecności czynników ryzyka w miejscu pracy oraz bezpośredni nadzór nad pracami na placu budowy.
– wyznaczenie osób odpowiedzialnych za nadzór nad placem budowy
– przeprowadzanie okresowych kontroli
– użytkowanie jedynie sprawnych i zdatnych do pracy maszyn
– systematyczne przeprowadzanie szkoleń i nauki
5.Przygotowanie planu reagowania na wypadek
Niepożądane sytuacje zawsze mogą się zdarzyć, nie ma tu żadnych wyjątków. Właśnie dlatego należy odpowiednio przygotować plan reagowania na wypadek. Inwestorzy powinni zdać sobie sprawę, że przetrwanie ofiary wypadku zależy od szybkiego reagowania. Istniejące procedury i plan reagowania należy przetestować i zaktualizować w określonych interwałach czasowych.
– określenie procedur działania w razie wypadku
– punktualne przywrócenie właściwych warunków na placu budowy
– przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego
– zaktualizowanie procedur w razie potrzeby
– zorganizowanie systemu pomocy medycznej
Najnowsze komentarze